polski slovak
Pre slabozrakých
 mapa serwisu
Home  >  Popisy projektov PL-SK  >  Polska  >  Bielsko-Bialski  >  REGIONÁLNE RIADITEĽSTVO ŠTÁTNYCH LESOV V KATOWICIACH
REGIONÁLNE RIADITEĽSTVO ŠTÁTNYCH LESOV V KATOWICIACH

PROJEKT UKONČENÝ
DÁTUM ZAČATIA PROJEKTU:
01.01.2009
DÁTUM UKONČENIA PROJEKTU: 31.12.2011

Krátky popis projektu: Horské lesy odohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Práve ony chránia pôdu pred eróziou, skladujú obrovské množstvo vody, vďaka čomu spomaľujú jej odtok, zjemňujú záplavové vlny a podnebie. Horské lesy sú sídliskom a miestom výskytu veľkého bohatstva flóry a fauny, v ktorom sa zachovalo mnoho zriedkavo vyskytujúcich sa rastlín a zvierat (NATURA 2000). V minulosti sa o seba vedela príroda postarať sama, dnes, z hľadiska vplyvu mnohých činiteľov – podnebných zmien, priemyselných a iných emisií, ktoré sú výsledkom činnosti človeka – je potrebné matke prírode pomôcť. Cieľom partnerov projektu bolo teda omladenie beskydského lesného porastu a zmena jeho druhového zloženia tak, aby sa lesy pohraničia stali v budúcnosti viac imúnne voči pôsobeniu škodlivých činiteľov. Hlavné aktivity spočívali na založení nového pestovania, ktoré bude zahrnuté starostlivosťou a chránené pred zvieratami. Les nepozná hranice, a z tohto dôvodu sa rozšírenie umierajúceho smrekového porastu muselo realizovať na obidvoch stranách hranice tak, aby pozitívne pôsobil na životné prostredie. Na obidvoch stranách hranice bolo celkovo vysadených viac ako tisícdeväťsto hektárov, posadených bolo viac ako jedenásť miliónov nových stromov. Sú to predovšetkým jedľa a buk, čiže druhy stromov, ktoré v horskom lese dominovali a vytvárali beskydské horské lesy. Rozšírené horské lesy budú mať vplyv na zlepšenie prírodného prostredia a zníženie ohrození, ktoré môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie a na kvalitu života ľudí obývajúcich toto územie pohraničia. Ďalšie pokolenie bude v tomto regióne pozorovať úplne iný les.
Lesníci realizujúci projekt mysleli aj na tých, ktorí majú záľubu v horách a horských výletoch. V rámci projektu bol vytýčený nový cezhraničný chodník „Beskydský zelený chodník“. Chodník má celkovo viac ako tridsaťdva kilometrov a hľadiac z poľskej strany začína sa v dedine Rycerka Górna. Vedie cez rezerváciu „Śrubita“ a následne Przegibek, Wielkú Rycerzowú, Świtkowu, prechádza na slovenskú stranu hranice do skanzenu Vychylovka a končí sa v regióne Starej Bystrice. Trasa spájajúca Rycerku Górnu zo Starou Bystricou je prechodom cez Beskydy zo stredne ťažkou triedou. Odmenou za hodiny putovania sú úžasné výhľady a zážitky aké poskytuje pozorovanie nádhernej prírody, ako napríklad rezervácia „Śrubita“, ktorá bola založená v roku 1958 a je najstaršou rezerváciou prírody v Beskydách. Práve tam sa doteraz zachovali zvyšky pôvodných smrekových, jedľových a bukových lesov s exemplármi s rekordnými rozmermi. Na trase „Beskydského zeleného chodníka“ boli umiestnené informačné a vzdelávacie tabule zobrazujúce život lesa a miesta na oddych.

Projektoví partneri: Regionálne Riaditeľstvo Štátnych Lesov v Katowiciach(VP), Lasy Slovenskej republiky Banska Bistrica; Obec Stara Bystrica; Nadleśnictwo Jeleśnia; Nadleśnictwo Ujsoły; Nadleśnictwo Wisła

Finančný príspevok z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja(podľa záverečnej správy): 4 789 805,25 €

Webstránka: http://www.katowice.lasy.gov.pl/web/rdlp_katowice/35

map
Baza projektov
FORMÁTY SÚBOROV NA STIAHNUTIE
 
rss
...partnerstvom k spoločnému rozvoju...
Spolufinancovane Európskou úniou z prostriedkov
Európskeho fondu regionálneho rozvoja
   European Union
 
© 2009-2024 Centrum Projektów Europejskich CMS, internet ART
Táto stránka používa súbory cookies pre lepšiu prevádzku webového sídla. Pri návšteve tejto stránky súhlasíte s podmienkami ich použitia. Môžete vypnúť cookies vo vašom nastavení prehliadača.