Počas piatich júnových sobôt sa v piatich mestách z oprávneného územia Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013: v Rzeszowe, Nowom Sączy, Bielsku-Białej, Žiline a v Prešove uskutočnila výročná udalosť Programu – druhý cyklus mestských hier. Účastníci hier sa tento krát snažili prevteliť do úlohy novinárov. Na štarte dostali nedokončené vydanie „Cezhraničného kuriéra“. Počas vykonávania rozličných úloh nadväzujúcich na projekty implementované v rámci Programu získavali chýbajúce informácie o projektoch a samotnom Programe, a taktiež finančnú odmenu v špeciálnej mene vytvorenej práve pre potreby cezhraničnej hry: eurozloté. Napríklad na stanovišti nadväzujúcom na projekty súvisiace s infraštruktúrou ochrany životného prostredia si hráči svoje sily museli zmerať v nie príliš ľahkej úlohe týkajúcej sa čistenia vody.
Mnoho zmätku vyvolala úloha, ktorá bola založená na „vstupe do siete“ a ktorá nadväzovala na jeden z projektov lanových parkov vytvorených v rámci jedného z projektov v Krosne a Prešove.
„Súhra” družín zúčastňujúcich sa na hre bola testovaná na stanovišti, ktorý bol „sídlom“ turistického klastra. Cestovný ruch na pohraničí v zime to sú vo väčšine lyže. Nevadí, že sa súťaž odohrávala v júni...
Boli aj úlohy testujúce predstavivosť a manuálne zručnosti hráčov. Jedným z tromfov poľsko-slovenského pohraničia je neobyčajne bohatá kultúra, preto úlohou hráčov bolo vytvorenie „remeselníckeho veľdiela“ z dostupných materiálov – napríklad drevený voz rebrinák.
Na stanovišti s úlohou nadväzujúcou na projekt, v rámci ktorého bolo zakúpené zariadenie a boli modernizované sakrálne pamiatky , drevené chrámy na poľsko-slovenskom pohraničí, ako aj na mikroprojekt založený na vytvorení skanzenu s miniatúrami drevených chrámov, museli hráči postaviť miniatúru chrámu z netradičných materiálov.
V danom meste počas celého trvania hry chodil po jednej z hlavných ulíc kamelot, ktorý prechodiacim rozdával špeciálne vydanie „Cezhraničného kuriéra“ s informáciami o Programe a o ukončených alebo implementovaných projektoch v danom regióne.
Dodatočnou úlohou hráčov bolo vymyslenie hesla propagujúceho myšlienku poľsko-slovenskej cezhraničnej spolupráce. Nápadov bolo mnoho, predstavujeme iba niekoľko vybraných: Poľsko alebo Slovensko, si doma – to je pravda! Naprogramuj sa na spoluprácu! Cezhraničná spolupráca – to sa nám oplatí! Poľsko, Slovensko – nedá sa to ukryť. Najlepší pár pohraničia! Transhranica – úžasné územie. Dvaja susedia – jeden cieľ. PLSK spolupráca, ktorá sa každému vyplatí Poľsko+Slovensko = dobré nápady Každý z účastníkov dostal na konci na pamiatku „novinársku legitimáciu“, mini slovník poľsko-slovenských zradných slov, získané karty s opisom projektov, ako aj cezhraničnú menu. Družiny, ktoré v jednotlivých mestách získali prvé miesto, dostali dodatočne pamiatkovú sošku Trans Press nadväzujúcu na prestížne novinárske ceny.
Ďakujeme všetkým za účasť v hre. – Podľa úsmevov priniesla veľa radosti, ktorú v Rzeszowe nebol schopný zmyť ani prúd dažďa sprevádzajúci nás počas celého priebehu hry.
|